ul. Zamojska 16,
22-500 Hrubieszów

+48 (84) 696 3110
zsm3.hrub@vp.pl

Narodowe Czytanie 2019

admin

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zorganizował ją po raz pierwszy prezydent Bronisław Komorowski. Pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura. Ogólnopolską akcję zainicjowała lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano kolejno: dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

W tym roku czytano nowele, m.in. Bolesława Prusa- wybitnego pisarza, który przyszedł na świat w 1847 r. w Hrubieszowie.

Akcję w naszym mieście zorganizowali pracownicy z HDK i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Do przystąpienia do niej zostali zachęceni wszyscy uczniowie z hrubieszowskich szkół i starsi mieszkańcy, którzy rozmiłowani są w polskiej literaturze.

Z naszej szkoły w Narodowym Czytaniu nowel wzięli udział uczniowie z kl. VIIa, VIIb i VIb: Maciej, Wiktoria, Patrycja, Karol, Filip i Mateusz. Ich prezentacje były na wysokim poziomie, o czym świadczyły między innymi zasłużone brawa od słuchaczy. Po przeczytaniu noweli pt. „Katarynka” dzieci mogły wziąć udział w konkursach zorganizowanych w parku, a także wykonać pamiątkowe zdjęcia.

Opiekunowie: Małgorzata Koniec, Ewa Sitnik- Pogwizd

 

Galeria: