ul. Zamojska 16,
22-500 Hrubieszów

+48 (84) 696 3110
zsm3.hrub@vp.pl

Działania Szkolnego Koła Misyjnego i Koła Caritas

admin

Szkolne Koło Misyjne, działające przy Szkole Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie, w tym roku szkolnym miało kilka ciekawych spotkań. Zapraszamy do przeczytania relacji z tych spotkań.

Październik 2019 roku został przez Papieża ogłoszony Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, dlatego 12 października 2019 roku na zaproszenie opiekunek Samorządu Szkolnego i opiekunki SKM siostry katechetki, naszą szkołę odwiedziła siostra Misjonarka Maria Lużyńska ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej.

Spotkania odbywały się w klasach, a potem z przedstawicielami Samorządu Szkolnego, Szkolnego Koła Caritas i Szkolnego Koła Misyjnego. Siostra misjonarka pracowała w Czadzie, najbiedniejszym państwie Afryki. Miała prezentacje, które pokazywała i eksponaty, z których przy świetlicy szkolnej zrobiła wystawę.

Dzień Wolontariusza Szkolnego Koła Caritas Z inicjatywy ONZ dzień 5 grudnia obchodzony jest od 1986 roku jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jest to uznanie dla trudu Wolontariuszy na całym świecie. Z tej okazji Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, w czwartek 5 grudnia, zorganizowała spotkanie wolontariuszy i opiekunów szkolnych kół Caritas z terenu całej diecezji pod nazwą DZIEŃ WOLONTARIUSZA na sportowo.

Nasze Szkolne Koło Caritas wzięło w nim udział. Uczestników z opiekunką Koła było 7.

Program spotkania był następujący:

• godz. 9:30 – Msza Święta w Zamojskiej Katedrze

• godz. 10:45 – zawody sportowe dla Wolontariuszy na hala OSiR w Zamościu.

• 13.30 – obiad

• 14.00 – rozdawanie statuetek i dyplomów.

Nasi uczniowie czynnie wzięli udział w zawodach sportowych. W konkurencji rejonów po pierwszych rozgrywkach zajęli pierwsze miejsce, w końcowych zaś trzecie miejsce, na 7 rejonów biorących udział. Wszyscy wrócili radośni i szczęśliwi.

Szkolne Koło Misyjne, działające przy Szkole Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie, włączyło się w akcje Papieskich Dzieł Misyjnych pt. „Kolędnicy Misyjni 2019/20 dzieciom w Amazonii”. Pięcioosobowa grupa misyjna, uczniowie z klasy V c i VI a z opiekunką koła s. Elżbietą, po wcześniejszym przygotowaniu scenki Bożonarodzeniowej, kolęd i strojów kolędowali po blokach przy ul. Polnej.

5 stycznia 2020 r. rozpoczęli akcję od udziału we Mszy Świętej w parafii św. Mikołaja, gdzie po Komunii Świętej ks. Proboszcz pobłogosławił kolędników.

Po wyjściu z kościoła rozpoczęło się kolędowanie. Najpierw pukanie, albo dzwonek do mieszkań, potem przyjęcie kolędników. Przedstawienie scenki, wspólne śpiewanie kolęd z domownikami i potrząsanie skarbonką, przygotowaną na tę okoliczność, gdzie gospodarze składali ofiary. Radość z wspólnego występu i zebranie kwoty to zachęta do dalszej działalności.

s. Elżbieta Bigaj

 

Galeria:

Spotkanie z misjonarką

Święto Wolontariusza

Misyjne kolędowanie