ul. Zamojska 16,
22-500 Hrubieszów

+48 (84) 696 3110
zsm3.hrub@vp.pl

Rekord dla Niepodległej w naszej szkole

Super User

W tym roku obchodzimy 100.rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji przez cały rok w Polsce odbywają się różne przedsięwzięcia: uroczystości, wieczernice, koncerty, konkursy, spotkania i inne. W czerwcu nasza szkoła wspólnie z innymi szkołami i przedszkolami tańczyła poloneza na hrubieszowskim Rynku. A dzisiaj kolejny rekord dla Niepodległej – odśpiewanie czterozwrotkowego hymnu narodowego. Jest to inicjatywa podjęta przez Radę Dzieci i Młodzieży działającej przy Ministrze Edukacji Narodowej, do realizacji której przystąpiły szkoły w Polsce w tym również i hrubieszowska „Trójka”, czyli Szkoła Podstawowa nr 3 im. mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala.

Uroczystość odbyła się w sali gimnastycznej z udziałem pocztów sztandarowych i pocztu flagowego. Wzięła w niej udział cała społeczność szkolna począwszy od oddziału przedszkolnego poprzez klasy I – VIII i skończywszy na trzecich klasach gimnazjalnych. Wszyscy ubrani w strój galowy ustawili się w wyznaczonych miejscach, by wziąć udział w tym szczególnym dniu. Część oficjalną prowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego uczennica klasy III gimnazjum Julia Kowalczuk. W swojej wypowiedzi pani dyrektor Marta Słupna powiedziała m.in. „Śpiewając słowa „Jeszcze Polska nie zginęła” mamy powody do dumy. Pamiętamy o naszych bohaterskich przodkach, manifestujemy jedność i przywiązanie do tradycji, wierzymy w przyszłość następnych pokoleń Polaków, wyrażamy nasze uczucia. W chwilach wzruszenia, tuż przed sportową walką, albo gdy Polacy zdobywają najwyższe miejsca na podium, śpiewamy tak, by Hymn Polski usłyszał cały świat. Melodia i słowa Mazurka Dąbrowskiego mają niezwykłą siłę. Dlatego warto poznać ich kontekst, wiedzieć, kim był autor Pieśni Legionów Polskich we Włoszech i jaką misję wypełniał. Tego uczycie się na lekcjach historii, muzyki czy języka polskiego.

Dzisiaj, taką kulminacją szkolnych obchodów jest "Rekord dla Niepodległej". O godz. 11.11 jednocześnie, zostanie zaśpiewany hymn we wszystkich szkołach w Polsce i szkołach polonijnych poza granicami naszego kraju. Jeszcze nigdy w historii naszego kraju tyle osób w różnych miejscach Mazurka Dąbrowskiego nie śpiewało. W ten sposób uhonorujemy 100. lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas dzisiejszej uroczystości towarzyszą nam światła. Jest z nami świeca Niepodległości ze świątyni Opatrzności Bożej i Ogień Niepodległości z Kostiuchnówki na Ukrainie, pobrany z grobów legionistów w Polskim Lasku, który został przywieziony przez naszych harcerzy.

Przeżyjmy dzisiaj razem ten wyjątkowy, niepowtarzalny i historyczny moment. Za chwilę wspólnie odśpiewamy nasz hymn. Zróbmy to godnie, z szacunkiem i z całego serca, tak jak przystało na naszą szkołę."

 

Film:

 

Galeria: