Wycieczka do Warszawy klasy 7 b, 8 a, 8 b

Dnia 7 listopada 2019 r. uczniowie z klas VII b, VIII a i VIII b wraz z opiekunami udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Nasza podróż do stolicy rozpoczęła się o godz. 5:30. Zaraz po przyjeździe skierowaliśmy się do Centrum Nauki "Kopernik”, w którym zgromadzono ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach. Na młodzież czekały niezwykłe wystawy, zaawansowane technologie i multimedia. Uczniowie w centrum mieli niepowtarzalną możliwość samodzielnego testowania, sprawdzania urządzeń i świetnej zabawy.

Potem udaliśmy się na spacer po Starówce, placu Zamkowym, by przyjrzeć się zabytkom, wsłuchać się w dźwięki katarynki, a przy okazji posłuchać opowieści o historii miasta, które przeżyło gehennę w czasie II wojny światowej.

Później skierowaliśmy się na Krakowskie Przedmieście, by zobaczyć m.in. piękne kościoły, pomniki Adama Mickiewicza i Bolesława Prusa, Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski. Na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego zatrzymaliśmy się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, pomnikiem naczelnego wodza Armii Polskiej. Poznaliśmy miejsca, w którym corocznie odbywają się niezwykle ważne dla naszej Ojczyzny uroczystości.

Kolejnym punktem programu były królewskie Łazienki. Spacerując alejkami, delektowaliśmy się ciszą i spokojem, a potem urodą Pałacyku na Wodzie, który jest zarazem galerią rzeźb i obrazów m.in. z okresu XVIII wieku. Od 1784 r. pałac otoczony stawami był letnią rezydencją króla. To tutaj, w sali jadalnej, odbywały się organizowane przez władcę "obiady czwartkowe". Wszelkie większe przyjęcia, zwłaszcza tańce i bale, organizowano w sali balowej. Na piętrze budynku znajdowały się apartamenty Stanisława Augusta Poniatowskiego. Władca miał tam swój gabinet, bibliotekę, garderobę i sypialnię.

Po zwiedzeniu pałacu udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym to poszczególne wystawy oddziaływają na zwiedzających obrazem, światłem i dźwiękiem. Niepowtarzalny klimat scenerii sprzed siedemdziesięciu lat sprawia, że wszyscy mają wrażenie, że właśnie są świadkami tragicznej historii Polaków, którym przyszło żyć w okupowanej stolicy, że są uczestnikami powstania i walczą mimo topniejącej nadziei i przewagi wojsk niemieckich.

Zmęczeni, ale i pełni niezapomnianych wrażeń udaliśmy się później w drogę powrotną do Hrubieszowa. Wycieczka została zorganizowana przez hrubieszowskie Biuro Podróży "Laguna Tour", któremu jesteśmy wdzięczni za pomoc, sprawną organizację wyjazdu i wyśmienitą opiekę pilota.

Opiekunowie wycieczki: Małgorzata Hanc, Ewa Sitnik- Pogwizd, Bożena Szlonzak i Joanna Tumiłowicz – Fijołek.