Turniej szachowy

Utworzono: piątek, 06, marzec 2015 admin

W środę, 04.03.2015 r. w godzinach 11.45 – 15.00 odbył się w naszej szkole Turniej Szachowy o Mistrzostwo Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Hrubieszowie z cyklu Grand Prix 2015. Organizatorem Turnieju była nasza szkoła i pan Mieczysław Pszeniczka wielki pasjonat tego sportu. Udział wzięli w nim najmłodsi uczniowie klas 0 – III, łącznie 29 osób w tym dwie z oddziału zerowego.

Wyniki:

w kategorii dziewcząt:

I miejsce – Patrycja Zając kl. II a
II miejsce – Kamilla Dziomaga kl. II a
III miejsce – Dominika Grądzka kl. II b
IV miejsce – Katarzyna Paszczuk kl. II b
V miejsce – Martyna Markiewicz kl. I c
VI miejsce – Dagmara Tucka kl. 0 b

w kategorii chłopców:

I miejsce – Damian Grądzki kl. III b
II miejsce – Wojciech Sawicki kl. I a
III miejsce – Bartosz Brzóska kl. II a
IV miejsce – Błażej Ciucki kl. III b
V miejsce – Bartosz Czerwiński kl. I c
VI miejsce – Paweł Płonkowski kl. III a

Ponadto udział wzięli: Dominika Szajnoga kl. 0 b; Kamil Bednarczuk, Antoni Szabat - kl. I a; Wiktoria Kopiec - kl. I b; Adam Kulczyński, Mateusz Jóźwiak, Kacper Metyk, Filip Kosakowski, Klaudia Gałkowska, Gloria Kuczewska, Szymon Lenard - kl. I c; Karol Grzeszczuk, Bartosz Pawelec, Jakub Stefaniak - kl. I a; Sebastian Lachowski, Dawid Kisielewski - kl. II b; Szymon Migas - kl. III b.

Mistrzostwa rozegrane zostały zgodnie z regulaminem rozgrywek. Graczom towarzyszyły ogromne emocje i stres. Zawody te dały dzieciom wiele radości. Mamy nadzieję, że to pierwszy i nie ostatni taki turniej. Wierzymy, że nasi najmłodsi uczniowie „połknął szachowego bakcyla” i poszerzą grono grających w tę „królewską grę", przynoszącą wiele korzyści intelektualnych i wychowawczych.

Po zakończonych rozgrywkach dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczone przez panią dyrektor Danutę Krawczuk i pana Mieczysława Pszeniczkę.

Dziękujemy panu Mieczysławowi Pszeniczce za współorganizację i przeprowadzenie Turnieju, dzięki któremu nasze dzieci mogły wykazać się swoimi umiejętnościami szachowymi.

Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka - kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności. Szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Uczą odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje. Młody adept „królewskiej gry" staje się bardziej cierpliwy, wytrwały i w pełni panuje nad sobą.

Szachy uczą go pokory, gdyż wie, że nie wszystkie jego decyzje są słuszne. Dzięki temu wzrasta jego szacunek do przeciwnika i samego siebie, a sam potrafi stosować w życiu zasadę „fair play". Wykształcone w ten sposób cechy umysłu i charakteru objawiają się nie tylko przy szachownicy. Efekty widać już we wczesnej edukacji dziecka. Objawia się to umiejętnością koncentracji nad zagadnieniem, łatwością zapamiętywania szczegółów czy szybkością w dotarciu do prawidłowego rozwiązania problemu.

Szachy to nie tylko wyrafinowana rozrywka intelektualna, ale także ogromna inwestycja w umysły naszych dzieci.

Galeria