Obchody Tygodnia Czystości Wód

Drukuj
Utworzono: wtorek, 21, kwiecień 2015 admin

Nauczyciele z Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie dążą do tego, aby dzieci od najmłodszych lata uczyły się stosować znane sposoby działania do rozwiązywania nowych, nieznanych sobie zadań. A skoro mali uczniowie po raz pierwszy zetknęli się z Światowym Dniem Wody (22 marca) oraz Tygodniem Czystości Wód ( 1-7 kwietnia) obie akcje obchodzili w bardzo prosty i znany im sposób. Sześcio - i siedmiolatkom najłatwiej przekazać cenne informacje śpiewając, tańcząc i improwizując ruchowo. Poprzez takie formy podzielili się wiedzą o bogactwie i różnorodności wód.

W tańcu zaprezentowali kolorowy świat, wcielając się w złote rybki, delfinki, piratów, a za czwartym razem – w mieszkańców dżungli, którzy niejednokrotnie przemierzają olbrzymie odległości w poszukiwaniu kilku kropli wody. Teatrem żywego planu i zabawą kukiełkami uzmysłowili widzom, że od czystości wód i dostępu do niej zależy życie wielu gatunków zwierząt oraz roślin. Nie zabrakło również momentów zaskakujących samych wykonawców, ponieważ opiekunki przygotowały dla nich multimedialną prezentację dotyczącą ekosystemu wodnego i związane z tym zadanie utworzenia ogromnej planszy Afryki z egzotycznymi zwierzętami – kontynentu najbardziej zagrożonego brakiem lub złą jakością wody. W ten sposób udało się zwrócić uwagę społeczną, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do wody pitnej.

Wiedza ta została przekazana bardzo licznej grupie widzów. Pierwszego dnia występ obejrzeli rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i ciocie. Wśród ponad stuosobowej widowni byli także krewni – rówieśnicy, którzy z zaciekawieniem patrzyli na to, co dzieje się na scenie.

Drugiego dnia wdzięcznymi widzami były grupy dzieci z zaprzyjaźnionych przedszkoli, tj. Miejskigo Przedszkola nr 1, Miejskigo Przedszkola nr 2 i Miejskiego Przedszkola nr 5 pod opieką nauczycielek - pani Agnieszki Siejko, pani Izy Onisk oraz pani Doroty Kuśmierek. Zadowolenie z tego spotkania była obupólne. Dzieci przedszkolne były rozbawione kolorowym występem, cieszyły się z buteleczki źródlanej wody z dołączoną etykietką „Radość na wszystkie szkolne dni Hrubieszowska Trójka zapewni Ci”, natomiast gospodarze, za sprawą miłych gości, nabrali przekonania, że swoim śpiewem, tańcem i dziecięcą zabawą mogą wzbudzić wielką radość w kręgu młodszych koleżanek i kolegów.

Organizatorki imprezy - pani Anna Kryszczuk i pani Iwona Rubacha mają nadzieję, że podjęte działania i wywołane emocje pozostaną w pamięci każdego uczestnika, pozwolą zrozumieć, po co organizuje się Światowy Tydzień Czystości Wód, a dzięki temu zadecydują o zachowaniu codziennym.

Działania podjęto w ramach Projektu „Razem dla Rozwoju – aktywna Edukacja Globalna w szkołach” realizowanego przez Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

Galeria

 

© 2012-2016 Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. | powered by joomla

Powered by Joomla 1.7 Templates