"Hubalowa legendo, ptakiem poleć w kraj ..."

Drukuj
Utworzono: sobota, 02, maj 2015 Super User

"Hubalowa legendo, ptakiem poleć w kraj.
sławę wróć poległym, żywym pamięć daj..."

Dzień 30 kwietnia, to pamiętna data dla całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie. Tego dnia obchodzimy Święto Patrona szkoły - mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Mówiono o nim, że był gorącym patriotą, kawalerzystą z krwi i kości, żołnierzem z powołania i sportowcem z ducha.

Jego śmierć (1940 r.) przeszyła bólem wszystkich tych, którzy wiedzieli, że wolność nie jest nikomu dana raz na zawsze i że trzeba o nią, nie tracąc ducha bojowego, wciąż walczyć.

Życie „Żelaznego Majora” jest dla naszego pokolenia nie tylko wspaniałą lekcją historii, ale także i patriotyzmu. Takich wzorców osobowych , jak ,, Hubal", wciąż nam potrzeba, byśmy pamiętali, że "Bóg, Honor i Ojczyzna" to dla Polaka wartości, którym powinien hołdować przez całe swoje życie.

Obchody Święta Patrona w naszej szkole mają zawsze szczególny charakter. Jak co roku odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczną śmierć „Legendarnego Hubala”. Święto Szkoły poprzedził VII Powiatowy Konkurs o życiu i działalności majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który został przeprowadzony w naszej placówce w dn. 27 kwietnia.

W dniu Święta Patrona odbyły się uroczyste godziny wychowawcze, a potem uroczysta akademia. Wzięli w niej udział również zaproszeni goście: Naczelnik Oświaty , Kultury i Sportu - p. Szymon Patkowski, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Prawa i Administracji w Hrubieszowie i były dyrektor szkoły – p. Marian Cisło oraz przedstawiciel 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego – kpt. Agnieszka Gdula.

Pani dyr. Danuta Krawczuk przywitała wszystkich przybyłych na uroczystość gości, uczniów i nauczycieli. W swojej wypowiedzi podkreśliła takie wartości jak: pielęgnowanie tradycji patriotycznych, wzorów bohaterstwa oraz szacunku wobec historii i tradycji narodowej. „Wspólne śpiewanie hymnu i pieśni patriotycznych ma szczególną moc – powiedziała. Jest źródłem wielu pięknych wzruszeń i radosnych przeżyć wręcz wywołuje poczucie wspólnoty i jedności wśród śpiewających, a także stwarza możliwość okazywania uczuć patriotycznych.”

Montaż słowno - muzyczny opracowały: p. Aneta Franke i p. Ewa Sitnik - Pogwizd. Wykonawcami zaś byli członkowie szkolnego chóru oraz uczniowie z klas Va i VI a. Przedstawione teksty o życiu majora „Hubala”, jego oddaniu sprawie Ojczyzny oraz przepięknie wykonane pieśni patriotyczne, w tym również „Hubalowa legendo” tworzyły odpowiedni klimat i nadawały podniosłości uroczystości.

 

Galeria:

 

© 2012-2016 Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. | powered by joomla

Powered by Joomla 1.7 Templates