Nasz Patron

Drukuj

 

Kalendarium życia mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala"

22.VI.1897 - w Jaśle urodził się Henryk Józef Feliks Dobrzański.

XII 1914 - H. Dobrzański wstąpił do II Brygady Legionów Polskich.

V 1915 - przeniesiony do 2 pułku ułanów Legionów Polskich. Za męstwo okazane w walkach odznaczony brązowym medalem "Za waleczność" i Krzyżem Orderu Karola.

X 1918 - H. Dobrzański awansowany na plutonowego zajmuje się szkoleniem rekrutów w Krakowie. Obejmuje dowództwo plutonu, uczestniczy w walkach o Przemyśl i Lwów.

IV 1919 - awansowany na podporucznika, czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych za bohaterstwo na froncie ukraińskim.

V 1919-X 1920- służba graniczna na Śląsku, udział w przyłączaniu Pomorza do Polski. Wojna z Rosją radziecką - porucznik Dobrzański odznaczony srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, awansował na porucznika oraz objął funkcję adiutan/pbr>

1922 - awans na stopień rotmistrza. Początek błyskotliwej kariery sportowej.

1924 - konkursy hippiczne, m.in. w Warszawie, Lwowie, Bielsku-Białej, rotmistrz Dobrzański zdobył 16 pierwszych miejsc i 6 drugich.

1925 - rotmistrz H. Dobrzański powołany do reprezentacji Polski. Debiut na Międzynarodowych Zawodach Hippicznych w Nicei - wygrywa nagrodę "Monaco". Ekipa polskich jeźdźców wywalczyła Puchar Narodów - zawody w Anglii - W Londynie rotmistrz Dobrzański okazał się najlepszym jeźdźcem, w Aldershot - wielki konkurs Militari polscy reprezentanci, w tym Dobrzyński, zdobyli trzy pierwsze nagrody.

1926 - konkursy hippiczne w Nicei, Rzymie i Mediolanie. W latach 1925-1926 rotmistrz Dobrzański uczestniczył w 54 konkursach, w których zdobył 21 nagród.

1927 - awans do stopnia majora, powołany przez ppłk. Rómmla do grupy olimpijskiej.

1928 - Puchar Narodów w Nicei, IX Olimpiada w Amsterdamie, dwa medale dla polskiej drużyny, II Międzynarodowe Konkursy Hippiczne w Warszawie-Dobrzański zajął drugie miejsce. Warszawskie zawody praktycznie zakończyły karierę sportową mjr. Dobrzańskiego.

1930 - mjr H. Dobrzański żeni się z Zofią Zakrzewską.

1932 - urodziła się córka Krystyna.

1934 - przeniesiony do 2 pułku strzelców konnych w Hrubieszowie.

1936 - otrzymuje przydział do 4 pułku ułanów zaniemeńskich w Wilnie.

IX 1939 - wybuch wojny. Mjr Dobrzański został zastępcą dowódcy 110. pułku ułanów. Brygada, w skład której wchodził 110. pułk ułanów, została rozbita. 110. pułk przez Puszczę Augustowską podążał na pomoc broniącej się stolicy. Mjr H. Dobrzański objął dowództwo nad częścią pułku. Ułani pod jego dowództwem podążali do walczącej Warszawy. Kilkanaście kilometrów od Warszawy dowiedzieli się o kapitulacji stolicy. Mjr Dobrzański wyruszył w kierunku granicy węgierskiej.

1 X 1939 - stanął na Ziemi Kieleckiej we wsi Kłoda. Następnego dnia stoczyli walkę z Niemcami pod wsią Wola Chodkowa. Bój był zwycięski. Powstał Oddział Wydzielony Wojska Polskiego majora "Hubala". Podczas pobytu w Gałkach Krzczonowskich na początku 1940 r. oddział liczył ponad 300 żołnierzy. 13.03.1940 r. mjr "Hubal" Dobrzański otrzymał rozkaz demobilizacji oddziału, pozostało 70 żołnierzy.

30 III 1940 - zwycięski bój pod Huciskiem.

1.IV. 1940 - bitwa pod Szałasowem. Niemcy zacisnęli pierścień okrążenia. "Hubal" na czele kawalerii wyszedł z potrzasku, piechota jednak uległa rozproszeniu.

30.IV.1940 - major H. Dobrzański "Hubal" zginął w zagajniku k. Anielina.

25. VI.1940 - Oddział Wydzielony, dowodzony przez porucznika "Sępa", został oficjalnie rozwiązany. Pozostali przy życiu Hubalczycy kontynuowali walkę z wrogiem w innych formacjach i służbach podziemnej armii.


Kalendarium opracowane przez Barbarę Kurek - Kaszubę


 

Hymn szkolny

Na świecie, na ziemi szerokiej
Jest wiele i ludów i miast.
Są kraje bogatsze w uroki
Być może piękniejsze niźli nasz.

Dla nas pierwsza ty
Dla nas jedna ty
Jesteś ty czym matka jest dla syna.
Młodzież śpiewa ci, młodzież mówi ci
Najmilsza, najdroższa, jedyna.

Byś mogła być z dzieci swych dumna
Nie szczędzić im trudów już dziś.
Niech czyn nasz marzeniom dorówna,
Marzenia uskrzydlą myśl.


  

Szkolna Izba Pamięci

Dnia 30 kwietnia 1988 roku została zorganizowana Izba Pamięci. Było to wielkie przedsięwzięcie, którego pomysłodawcą była ówczesna nauczycielka historii Stanisława Szajnoga. Na tworzenia koncepcji Izby pracowało wielu nauczycieli i uczniów. W Izbie znalazły się pamiątki związane z wydarzeniami II wojny światowej: fragmenty map, medale, zdjęcia, osobiste dokumenty. Istnieje także ekspozycja dotycząca życia i działalności patrona szkoły mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala".

Izba Pamięci to niezwykłe, budzące do refleksji miejsce, które utrwala ślady przeszłości. Zgromadzone eksponaty przekazują kolejnym pokoleniom pamięć na kartkach historii.

Od 1999 roku opiekunem Izby Pamięci jest nauczyciel historii Irmina Spisacka.

Zdjęcia: Dominik Stajszczyk


  

Dzień Patrona

Pierwszy dzwonek w naszej szkole zadzwonił 8 września 1982 r. Pięć lat pracowaliśmy nad wyborem imienia. Ostatecznie w kwietniu 1987 r. nadano jej imię mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala". W tym samym czasie odbyło się wręczenie sztandaru. Dzień 30 kwietnia jest od tej pory Świętem Szkoły...

Dzień Patrona jest wielkim wydarzeniem w życiu szkoły. W tym dniu gromadzą się uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście.

Oficjalna część uroczystości odbywa się według ustalonego ceremoniału:

  • wciągnięcie na maszt flagi państwowej,
  • odśpiewanie hymnu narodowego i hymnu szkolnego,
  • złożenie kwiatów w Kąciku Patrona,
  • przemówienia.

 

Stałym punktem uroczystości jest, specjalnie przygotowana na ten dzień, akademia. Właściwy Dzień Patrona poprzedzony jest cyklem rozmaitych wydarzeń: organizacja spotkań, konkursów, godzin wychowawczych poświęconych osobie mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala".

Galeria wydarzeń

Uroczysta akademia - rok szkolny 2007/08

Uroczysta akademia - rok szkolny 2008/09

Uroczysta akademia - rok szkolny 2009/10

Uroczysta akademia - rok szkolny 2010/11

Zdjęcia: Tomasz Lenard

© 2012-2016 Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. | powered by joomla

Powered by Joomla 1.7 Templates