ul. Zamojska 16, 22-500 Hrubieszów · tel. 84 696 31 10 · sekretariat czynny 7:30–15:30
2018-2019

Akademia Młodych Sportowców – utworzenie klasy I sportowej

W ramach innowacji proponujemy państwu utworzenie I klasy sportowej.

Zajęcia sportowe odbywałyby się w ramach „Akademii Młodych Sportowców” wykorzystując filozofię Trójwymiarowego Rozwoju, w której aktywność fizyczna jest łącznikiem wpływającym na rozwój dziecka w każdym aspekcie. Podejście Trójwymiarowego Rozwoju do nauki poszczególnych ćwiczeń polega na tym, że podczas każdych zajęć skupiamy się na trzech wymiarach – Sztuce Ruchu, Sztuce Myślenia oraz Sztuce Życia.

Sztuka Ruchu – rozwój gibkości, siły równowagi i koordynacji poprzez zróżnicowanie aktywności fizycznej

Sztuka myślenia – rozwój umiejętności słuchania, koncentracji i podejmowania decyzji, czyli wszystko to co sprawdza się w życiu codziennym

Sztuka Życia – wspomaganie umiejętności dzielenia się, współpracy w zespole czy dowodzenia grupą, a wszystko to w czasie zabawy z przyjaciółmi.

Dlatego też proponujemy państwu dodatkowe zajęcia wychowania fizycznego w ramach klasy sportowej zawierające: gimnastykę, gry zespołowe, ćwiczenia ogólnorozwojowe, zajęcia na świeżym powietrzu – hartowanie organizmu, wyjazdy na basen (nauka pływania), naukę jazdy na nartach oraz łyżwach, gimnastykę korekcyjną, naukę gry w szachy a także integracyjne wyjścia i wyjazdy klasowe.

Zajęcia prowadzone będą przez nauczycieli mających odpowiednie przygotowanie do prowadzenia wyżej wymienionych zajęć.

Korzyści płynące z uczęszczania dziecka do klasy sportowej:

1. Aktywność – wzmacnianie ciała – dziecko, które dużo się rusza, ma większą szansę być zdrowym dorosłym. Aktywność pozwala nie tylko cieszyć się ładnym, zgrabnym ciałem, ale przede wszystkim pomaga zbudować rusztowanie z mięśni, które ochroni stawy i kręgosłup przed przeciążeniami, bólem, urazami. Sport pozwala na trening zmysłu równowagi i koordynacji. Poprawia wydolność, dotlenia tkanki, wzmacnia kości, reguluje przemianę materii. Pozwala lepiej wykorzystać energię.

2. Hartuje – w ciągu pierwszych lat życia tworzy się układ odpornościowy. Jednym z podstawowych sposobów na polepszenie jego pracy jest ruch na świeżym powietrzu. Pomaga w kształtowaniu odpowiednich reakcji organizmu na zmiany temperatury, nawilża błony śluzowe dróg oddechowych, będące zaporą dla wirusów i bakterii. Nawet w chłodne dni warto raźno spacerować. Sport i ruch to doskonały trening dla odporności.

3. Uczy wytrwałości i pokory – Uprawiając sport dziecko ma szansę przekonać się, że wysiłek się opłaca. Jednego dnia nie umie jeszcze wcelować rakietką w lotkę, ale następnego idzie mu już lepiej, a po paru dniach prób może sprawić, że tata przegra turniej z kretesem. Próbuje do skutku. Ale też na własnej skórze przekonuje się, że nie ma efektu bez wysiłku. Wkłada na nogi rolki, chce popędzić przed siebie i ląduje na pupie. Żadna pogadanka nie uzmysłowi mu wyraźniej, że trzeba się napracować, żeby coś umieć.

4. Sprawia przyjemność – Sport to po prostu świetna zabawa. Radość ruchu, satysfakcja, gdy uda się strzelić gola, wejść na ściankę wspinaczkową, prześcignąć kolegów na hulajnodze. Jak przyjemnie jest móc samemu popedałować na wycieczkę, zjechać na nartach z wielkiej góry, przepłynąć cały basen! Można chlapać, szaleć, hałasować i jeszcze cię za to chwalą.

5. Pomaga w uniknięciu wad postawy – Na wady postawy cierpią zarówno dorośli jak i dzieci. Regularne uprawianie sportu od najmłodszych lat pomaga budować doświadczenie sensomotoryczne u dzieci, dzięki czemu młody organizm łatwiej adoptuje się do zmiennego środowiska. Ruch połączony z odpowiednim odżywianiem minimalizuje ryzyko wad postawy. Badania dotyczące oceny stanu zdrowia dzieci i młodzieży wykazały, że częstość występowania wad postawy w populacji waha się od 30 do 60%. Największe zagrożenie dla powstania nieprawidłowej postawy ciała istnieje w okresie szybkiego tempa wzrastania, czyli między 5. a 7 rokiem życia.

6. Poprawia metabolizm i zapobiega otyłości – Zachodni trend na dzieci cierpiące na otyłość już jakiś czas temu dotarł do naszego kraju. Nie ma się czemu dziwić, jeśli maluchy więcej czasu spędzają przed komputerem, smartfonem lub w pozycji siedzącej niż na uprawianiu sportów. Aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi i zmniejsza chęć do spożywania niezdrowych produktów. Przy okazji poprawia przemianę materii. Jeszcze 20 lat temu nadwaga i otyłość dotyczyły ok. 9% dzieci w wieku szkolnym. Najnowsze badania Instytutu Żywności i Żywienia pokazują, że otyłość występuje już u 22,3% uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Nadmierną masę ciała ma co czwarte dziecko w Europie; wśród 11-latków to polskie dzieci są najgrubsze.

7. Kształtowanie wytrwałości i zdrowej rywalizacji – w sporcie nic nie przychodzi od razu, dlatego dzięki niemu dziecko uczy się, że dopiero po czasie może osiągnąć swój zamierzony cel. Aktywność fizyczna jest wspaniałą metodą na budowanie charakteru gdyż cenne lekcje zdobyte na polu sportowym będą przekładały się również na inne dziedziny życia.

Zapraszamy serdecznie rodziców do zapisów dzieci do tworzonej klasy sportowej.

Galeria (123 zdjęć)

Zdjęcie 1 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 2 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 3 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 4 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 5 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 6 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 7 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 8 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 9 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 10 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 11 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 12 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 13 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 14 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 15 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 16 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 17 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 18 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 19 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 20 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 21 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 22 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 23 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 24 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 25 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 26 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 27 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 28 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 29 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 30 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 31 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 32 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 33 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 34 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 35 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 36 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 37 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 38 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 39 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 40 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 41 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 42 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 43 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 44 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 45 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 46 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 47 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 48 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 49 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 50 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 51 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 52 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 53 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 54 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 55 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 56 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 57 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 58 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 59 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 60 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 61 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 62 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 63 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 64 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 65 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 66 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 67 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 68 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 69 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 70 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 71 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 72 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 73 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 74 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 75 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 76 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 77 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 78 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 79 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 80 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 81 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 82 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 83 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 84 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 85 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 86 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 87 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 88 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 89 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 90 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 91 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 92 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 93 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 94 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 95 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 96 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 97 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 98 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 99 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 100 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 101 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 102 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 103 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 104 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 105 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 106 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 107 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 108 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 109 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 110 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 111 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 112 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 113 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 114 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 115 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 116 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 117 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 118 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 119 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 120 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 121 z galerii wydarzenia
Zdjęcie 122 z galerii wydarzenia

Nasi partnerzy

Bank Spółdzielczy w Dołhobyczowie Wydział Politologii UMCS Akademia Cisco Kapitał Ludzki

Uczestniczymy

Laboratoria przyszłości Erasmus+ Akredytacja Erasmusa Szkoła dobrego wychowania Szkoła myślenia pozytywnego Zachowaj Trzeźwy Umysł Wiarygodna Szkoła Szkoła bez przemocy Lepsza Szkoła Z kulturą mi do twarzy Projekt Tradycyjny Sad