Profilaktyka uzależnień

Utworzono: niedziela, 22, czerwiec 2014 admin

13 czerwca 2014 roku odbyło się spotkanie klas VI a, VI b, VI c ze specjalistką ds. Profilaktyki i Terapii Uzależnień (temat: " - Papierosy, alkohol, narkotyki") Panią Bożeną Haciuk zajmującą się tą problematyką. Celem warsztatów było:

- przedstawienie czynników ryzyka: dlaczego, po co młodzi ludzie piją, palą, biorą?
- przekazanie rzetelnej wiedzy na temat środków odurzających,
- rozważanie czynników chroniących,
- przegląd działań profilaktycznych,
- informacje, gdzie szukać pomocy.

Substancje uzależniające to związki chemiczne, których działanie wpływa na zmianę myślenia oraz na stany emocjonalne człowieka. Substancje tego typu wprowadzają w świat złudzeń i są formą ucieczki od rzeczywistości. Nie tylko zakłócają procesy myślenia i modyfikują stany emocjonalne, ale także powodują syndrom uzależnienia. Człowiek uzależniony, to ktoś żyjący, do pewnego momentu, w świecie przyjemnej iluzji. Każde uzależnienie oddala człowieka od niego samego, od wolności i odpowiedzialności, od więzi i wartości, od norm moralnych i podstawowych zasad uczciwego postępowania.

W konsekwencji uzależnienia są rodzajem ucieczki.. Podstawową grupą substancji uzależniających są środki psychoaktywne. Do tej grupy można zaliczyć alkohol, nikotynę, leki psychotropowe czy środki uśmierzające ból. Uzależnienie to sytuacja zależności psychicznej od określonej substancji narkotycznej lub całej grupy tego typu substancji Programy profilaktyczne z uzależnień promują u wychowanków bardzo istotne kompetencje z zakresu wiedzy o substancjach uzależniających oraz z zakresu postaw wobec tychże substancji. Nie ograniczają się do straszenia czy do stosowania zakazów. Precyzyjnie przekazują informację na temat działania alkoholu, nikotyny i innych substancji uzależniających oraz na temat psychospołecznych i biologicznych szkód, jakich one dokonują. Uzależnienie od alkoholu, nikotyny czy narkotyków stanowi radykalne zagrożenie dla człowieka. Odbiera wolność. Dlatego profilaktyka uzależnień jest sprawą bardzo istotną. Naszym nadrzędnym celem jest dobro uczniów, dlatego tak wiele uwagi poświęcamy problematyce uzależnień.

Pedagog Urszula Suplicka.