Szkolny Klub Europejski

Szkolny Klub Europejski EUROLANDIA działa od 2004 roku

Celem Klubu jest:

• budowanie świadomości europejskiej,
  • popularyzowanie idei integracji europejskiej,
  • propagowanie wśród młodzieży wiedzy o Europie, Polsce, regionie i wspólnym dziedzictwie kulturowym,
  • popularyzowanie wiedzy o instytucjach europejskich, krajach członkowskich Unii Europejskiej,
  • rozwijanie poczucia odpowiedzialności za pokój, obronę praw człowieka, ochronę środowiska, bezpieczeństwo wszystkich narodów.

Z inicjatywy Szkolnego Klubu Europejskiego odbyły się imprezy:

DZIEŃ SZKOCKI

Na dzień św. Patryka, patrona Szkocji, przygotowano bogaty program uroczystości. Zobaczyliśmy przedstawienie pod tytułem "Jaś Fasola w Szkocji", Taniec Szkocki i przedstawienie w języku angielskim pod tytułem "Diamenty Lady Castle". W tym dniu nie mogło zabraknąć dowcipów o Szkotach słynących ze skąpstwa i wiadomości o zwyczajach i sportach popularnych w Szkocji.

Wszystkim podobała się konkurencja dla "Strong Men". W języku angielskim zwana "Toosing the caber" i polegająca na rzucie pniakiem jak najdalej. Na koniec odbył się konkurs na najciekawszy strój Szkocki.

DZIEŃ IRLANDII

W tym dniu uczniowie rozegrali mecz towarzyski w piłkę nożną pomiędzy: POLSKA-IRLANDIA. Po meczu zawodnicy obu drużyn dostali nagrody z rąk Irlandzkiego Skrzata.

Niektórzy uczniowie przebrali się na zielono, ponieważ zieleń jest kolorem wiosny, Irlandii i koniczyny. Wśród licznych zabaw znalazła się konkurencja szukania czterolistnej koniczyny, która była ukryta na sali gimnastycznej.

DZIEŃ HISZPANII

Dzień Hiszpanii odbył się na sali gimnastycznej. Na tle krajobrazów, które przybliżyły wszystkich do słonecznej Hiszpanii, uczniowie brali udział w licznych konkursach i podziwiali pokaz tańców hiszpańskich.

CHRISTMAS TIME

To czas kiedy w szkole rozbrzmiewają kolędy i piosenki popularne w Europie, wykonane w języku angielskim i rosyjskim. Przy okazji świąt organizowany jest konkurs na kartkę świąteczną.

TYDZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Tydzień języków obcych trwał 5 dni. Ten tydzień był bardzo ciekawy i utkwił wszystkim w pamięci.

Poniedziałek: Powitanie zabawą integracyjną. Obejrzeliśmy słowacki taniec oraz skecz w języku angielskim. następnie odbył się konkurs "Skorogoworek, albo jak kto woli tongue twisters". Były dialogi w języku angielskim i rosyjskim. Ten dzień przybliżył nam kulturę i języki obce.

Wtorek był dniem filmów. Uczniowie klas I - III oglądali bajki w języku angielskim, a klasy IV - VI filmy dla młodzieży.

Środa była dniem języka rosyjskiego. W tym dniu odbyły się konkursy języka rosyjskiego.

Czwartek był dniem dla klas I - III. Uczniowie obejrzeli inscenizacje bajki w języku angielskim, nauczyli się tańca włoskiego. Były piosenki w języku angielskim oraz odbyło się podsumowanie konkursu na ulubionego bohatera bajki zagranicznej. Odbyło się również podsumowanie konkursu na portret królowej angielskiej.

Piąty dzień obchodów był pełen emocji. Odbył się konkurs piosenki. Następnie uczniowie obejrzeli kabaret pt. "Randka w ciemno", gościliśmy w nim Bill z Tokio Hotel, Nicole z PSD, Avril Lavigne, Dodę Elektrodę, Britney Spears, Davida Beckhama, Michała Wiśniewskiego, Michaela Jacksona. Został rozstrzygnięty konkurs na portret Królowej Angielskiej Odbył się również konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii i najciekawsze przebranie.

SPOTKANIE Z JACKIEM DUNSTEREM

Nasza szkoła przyjęła w swoich murach niecodziennego gościa. Był nim Pan Jack Dunster, Kanadyjczyk mieszkający w Lublinie. Niegdyś saper wojska kanadyjskiego, obecnie jest wykładowcą Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Chełmie.

Szkolny Klub Europejski prowadzi tablicę gdzie pojawiają się gazetki okazjonalne, informacje z przeprowadzonych imprez i ogłoszenia o konkursach.

Zdjęcia: Bożena Szlonzak