„Życie i kultura w średniowieczu” - żywa lekcja historii

Utworzono: poniedziałek, 15, czerwiec 2015 admin

W piątek, 12 czerwca 2015 r. uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie uczestniczyli w żywej lekcji historii zatytułowanej "Życie i kultura w średniowieczu". Grupa Artystyczna "Rekonstrukto" z Lublina przybliżyła uczniom historię i obyczaje minionych wieków. Zaprosiła obecnych w podróż do czasów, kiedy rycerze zakuci w zbroje i z mieczem w ręku nie szczędzili wysiłków, by bronić honoru i ojczyzny, kiedy śpieszyli służyć pomocą i bronić damy swego serca.

Uczniowie mieli okazję obejrzeć między innymi zapierający dech w piersiach pojedynek, pasowanie na rycerza czy zakuwanie w dyby. Podczas pokazu odbyła się też prezentacja ekwipunku i uzbrojenia rycerzy. Zaprezentowano różne rodzaje broni, składającej się na rycerski rynsztunek. Każdy uczeń mógł wziąć miecz czy buzdygan do ręki , by przekonać się, jakiej siły i zręczności wymagało posługiwanie się nimi. Uczestnicy prezentacji poznali też gry i zabawy plebejskie. Dowiedzieli się, jak karano tych, którzy łamali prawo. Kłamcom obcinano język lub zakładano tzw. „świński ryj”, w którym mówienie było prawdziwym wyzwaniem. Złodziei zakuwano w dyby, biczowano i obcinano im palce.

Na zakończenie spotkania istniała możliwość osobistego zapoznania się ze strojem i rekwizytami. Ta niezwykle barwna lekcja historii na pewno na długo pozostanie w pamięci każdego jej uczestnika.