Samorząd Uczniowski w Zamościu

Drukuj
Utworzono: środa, 24, czerwiec 2015 admin

Dnia 23 czerwca Samorząd Uczniowski SP wraz z opiekunami i grupą szkolnych przyjaciół udał się na jednodniową wycieczkę do Zamościa - perły polskiego renesansu. Pierwsze kroki skierował na Wielki Rynek. To tutaj, po każdej stronie pierzei, znajdują się zabytkowe kamienice z podcieniami. Większość z nich posiada nazwy związane z ich dawnymi właścicielami lub obiektami.Najciekawsze wydały się te Pod Aniołem, Pod Małżeństwem, Malarzowa i Dymitra Greka. Na parterze tych historycznych budynków można obecnie odnaleźć m. in. galerie, wystawy artystyczne, antykwariaty.

W okresie letnim plac rynku wypełniają ogródki z parasolami. Siedząc w otoczeniu kwiatów, turyści i mieszkańcy Zamościa mogą delektować się smakołykami i pięknymi widokami. Centralne miejsce w mieście zajmuje manierystyczno - barokowy Ratusz, którego budowę rozpoczęto w 1591 r. Obecnie znajduje się w nim Urząd Miasta.

Kolejnym obiektem, który należy koniecznie obejrzeć, jest Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Została ona wzniesiona pod koniec XVI wieku. Jej fundatorem był Jan Zamojski, a autorem projektu- włoski architekt Bernardo Morando. W 1999 r. wizytę w tym pięknym kościele złożył Papież Jan Paweł II. Na pamiątkę tego wydarzenia na placu postawiono pomnik Ojca Świętego. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć powróciliśmy na rynek. W jednej z bocznych uliczek odnaleźliśmy Aleję Sław, a także Manufakturę Słodyczy "Tęcza", w której to na oczach klientów wykonuje się m. in. cukierki i lizaki.

Ciekawym elementem na mapie turystycznego Zamościa jest także fontanna. W jej pobliżu ujrzeć można stylowe ławeczki, nowoczesne latarnie, klomby oraz kamienną rzeźbę w kształcie kuli. Po zwiedzeniu Starego Miasta udaliśmy się do Centrum Kultury Filmowej "Stylowy", aby obejrzeć film "Jurassic World"' w wersji 3D. Jego akcja rozgrywa się na wyspie Isla Nublar, w parku, którego największą atrakcją są przywrócone do życia na skutek klonowania dinozaury. Wśród nich największą agresją wykazuje się ten stworzony przez genetyków, przez połączenie kodów genetycznych kilku teropodów. Niestety, potworne stworzenie wymyka się spod kontroli i zaczyna zagrażać ludziom. Ze względu na to, że film był prezentowany w wersji 3 D dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń i emocji.

Po seansie udaliśmy się do Hrubieszowa. Wycieczka była ostatnim punktem programu Samorządu Uczniowskiego, którego opiekunami były p. Justyna Marcych i p. Ewa Sitnik - Pogwizd.

 

Galeria:

 

© 2012-2016 Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie. Wszelkie prawa zastrzeżone. | powered by joomla

Powered by Joomla 1.7 Templates