Światowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. W Polsce obchody tego święta zostały zapoczątkowane w 1990 r. Obecnie Światowy Dzień Ziemi obchodzi się w 192 państwach.

Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji, stowarzyszeń ekologicznych oraz szkół i przedszkoli.

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło "Przywróć naszą Ziemię". W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, ten wyjątkowy dzień wyglądał inaczej. Jednak mimo ograniczeń wynikających ze zdalnej nauki pamiętamy o tym jak ważne jest dbanie o naszą planetę Ziemię.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi Samorząd Uczniowski naszej szkoły zaprosił uczniów klas IV – VIII do włączenia się w akcje promowania tego święta poprzez (do wyboru):

 przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat „Piękno Naszej Planety w wiosennej szacie”,

 napisanie wiersza o tematyce ekologicznej,

 przygotowanie eko - zabawki z surowców wtórnych,

 stworzenie plakatu promującego Dzień Ziemi.

Dla uczniów z klas VII – VIII został zorganizowany „Konkurs wiedzy ekologicznej”, który odbył się online na platformie teams.

Oto wyniki konkursu:

I miejsce – Kamilla Dziomaga kl. VIII b

Bartosz Brzóska kl. VIII a

Jan Adamus kl. VIII a

II miejsce – Filip Szymański kl. VII b

III miejsce – Martyna Szumiata kl. VII c

Wyróżnienie – Jakub Sowa kl. VII c

W piątek miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego na najciekawszy wiersz o tematyce ekologicznej.

Nagrody otrzymali:

Kamil Steciuk – kl. IV a

Jakub Staszczuk – kl. IV a

Lena Barańczuk- kl. IV b

Hanna Chwedczuk- kl. IV b

Ewa Chwedczuk- kl. IV b

Bartłomiej Hałucha – kl. IV b

Maja Osińska- kl. IV b

Szymon Hapoński – kl. V a

Marlena Uszko - kl. VIII a

Jan Adamus – kl. VIII a

Nagrody w konkursie na najciekawszą prezentację multimedialną na temat „Piękno Naszej Planety w wiosennej szacie” otrzymali:

Sara Błaszczuk – kl. V a

Klaudia Gniecka – kl. VI b

Paweł Budzyński – kl. VII c

Aleksandra Feliksiak – kl. VIII a

Celem zorganizowanych z tej okazji akcji ekologicznych było uświadomienie uczniom sposobu wykorzystania surowców wtórnych, zagrożeń środowiska przyrodniczego oraz budzenie szacunku do przyrody. Wiadomo, że zdrowie i bezpieczne środowisko to przede wszystkim wzajemny szacunek ludzi do siebie i przyrody.

Nagrodzone prace w konkursach plastycznych: „Eko - Zabawki z surowców wtórnych”, „Plakat promujący Dzień Ziemi” prezentujemy poniżej.

Wszystkie prace są dowodem na to, że w naszej szkole mamy niezwykle utalentowanych uczniów, dla których rysowanie jest pasją.

Już teraz wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy sukcesu! Chcielibyśmy serdecznie podziękować również rodzicom, za pomoc w realizacji naszego przedsięwzięcia. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wszystkich wykonanych prac i podjętych działań.

Nagrody wręczymy po powrocie do szkoły.

Samorząd Uczniowski kl. IV- VIII

Opiekunowie - Justyna Marcych, Ewa Sitnik- Pogwizd