ul. Zamojska 16,
22-500 Hrubieszów

Narodowe Czytanie 2020

admin

5 września 2020 r. w całej Polsce odbyła się dziewiąta edycja Narodowego Czytania. Akcja została zainaugurowana prawie dziesięć lat temu przez ówczesnego prezydenta - Bronisława Komorowskiego. Jest ona kontynuowana, by Polacy wiedzieli, jak wielką wartością może stać się słowo odnotowane na kartach literatury pięknej.

W tym roku to "Balladyna” Juliusza Słowackiego stała się dziełem czytanym przez wszystkich. Została ona ukończona w grudniu 1834 r., po upadku powstania listopadowego. Po debatach nad wspólną historią kraju, przyczynami klęski poeta zaczął tworzyć dramat, w którym realizm zaczął przeplatać się z fantastyką. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach stała się doskonałą wykładnią spraw dotyczących ludzkiej natury i jej mrocznych stron.

Akcję Narodowego Czytania zorganizowała w naszym mieście m. in. Miejska Biblioteka Publiczna. Dzięki zaproszeniu mogliśmy dołączyć do szerokiego grona osób czytających utwór z okresu romantyzmu. Wiktoria, Maciej, Karol i Filip to reprezentanci z naszej szkoły, którzy po pięknej prezentacji fragmentu utworu otrzymali gromkie brawa od p. Burmistrz, Marty Majewskiej, organizatorów, osób biorących udział w wydarzeniu. Gratulujemy i już czekamy na koleją edycję akcji.

Opiekunowie uczniów - Małgorzata Koniec, Marzena Jędruszczak, Ewa Sitnik- Pogwizd

Galeria: