Projekt edukacyjny "Afryka - czarny ląd"

W lutym kasa III A zrealizowała projekt edukacyjny „Afryka – czarny ląd”. Inspiracją do stworzenia projektu była lektura książki H.J. Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Po omówieniu lektury trzecioklasiści stwierdzili, że chcieliby bliżej poznać kontynent, po którym podróżował Jan Dolittle. Przystępując do projektu, uczniowie wykonali w domu barwne plakaty edukacyjne o mieszkańcach Afryki, krajobrazach, zwierzętach i ciekawostkach. Następnie wszyscy w interesujący sposób zaprezentowali wyniki swojej pracy.

W czasie tej afrykańskiej podróży uczniowie podjęli się różnorodnych zadań. Muzyka czarnego lądu i oryginalne akcesoria zgromadzone w klasie, zachęciły do spontanicznych układów tanecznych. W dalszej części zajęć powstawały różne prace plastyczne zainspirowane poznaną przyrodą i kulturą afrykańską. Prawdziwym wyzwaniem było rozpoznawanie egzotycznych zwierząt z zamkniętymi oczami, wykorzystując jedynie zmysł dotyku. Praca w grupach mająca na celu wykreślenie spośród ciągu liter nazw wybranych afrykańskich państw, okazała się prawdziwym testem na spostrzegawczość.

Wszystkie etapy projektu wyzwalały wśród uczniów wiele pozytywnych emocji. Kolejne wyzwania sprzyjały pogłębianiu wiedzy i stosowaniu jej w praktycznym działaniu. Trzecioklasiści marzą o podroży na kolejny kontynent...

wych. Anna Kryszczuk