ul. Zamojska 16,
22-500 Hrubieszów

Wielozmysłowe poznawanie - Święto Górnika "Barbórka"

admin

Podczas zajęć klasa 1 b obchodziła Dzień Górnika „Barbórka”. Uczniowie zapoznali się z legendą o „św. Barbarze z Nikomedii- patronce górników, wysłuchali hymnu górniczego, obejrzeli film poświęcony tematyce. Oglądali ilustracje przedstawiające: godło górnicze, narzędzia pracy, ubranie robocze i galowy mundur. Zapoznali się z tymi atrybutami górnika, których kolory są zależne od pełnionej funkcji czyli kaskiem z lampą oraz czako-czapką górniczą.

Przeprowadzono zabawę sensoryczną z wykorzystaniem węgla „czarny skarb kopalni” – dzieci oglądały bryłę węgla, a następnie poznawały właściwości fizyczne minerału (czarny, twardy, brudzi) oraz jego zastosowanie. Ćwiczenia rozwijające kreatywność obejmowały pracę plastyczną - szkicowanie węglem drzewnym oraz arcydzieło - czapkę górniczą.

Wykonane wytwory działalności sprawiły uczniom wiele satysfakcji, co dumnie zaprezentowali na koniec zajęć. W tym szczególnym dniu wzbogacono wiedzę na temat zawodu górnika, a stworzone warunki do sensorycznego poznawania angażującego wszystkie zmysły sprawiły, że dzieci były aktywne i świetnie się przy tym bawiły. Czas upłynął nam w miłej, radosnej oraz pełnej wrażeń atmosferze.

Dorota Bobak

Galeria: