„Nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek,
W Hrubieszowie, Karczewie, Brodach, Falenicy
Próżno byś szukał w oknach zapalonych świeczek
I śpiewu nasłuchiwał z drewnianej bóżnicy”, pisał w „Elegii żydowskich miasteczek” Antoni Słonimski.
Świat polskich miasteczek żydowskich zniknął na zawsze 80 lat temu, w wyniku zbrodniczej Akcji „Reinhardt” – niemieckiej operacji zagłady polskich Żydów. W ciągu 20 miesięcy Niemcy zamordowali ponad dwa miliony Żydów.
28 listopada 2022 r. w Hrubieszowskim Domu Kultury, w związku z obchodzonymi na Lubelszczyźnie uroczystościami Upamiętnienia Ofiar Akcji „Reinhardt”, uczczono pamięć wymordowanej przez Niemców żydowskiej społeczności Hrubieszowa.
Uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielami wysłuchali wykładu „Historia Żydów Hrubieszowskich podczas akcji Reinhardt”, który wygłosiła Profesor Sabina Bober – kierownik Pracowni Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich KUL.
W spotkaniu uczestniczył również Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski oraz Burmistrz Miasta Hrubieszowa, Marta Majewska.
Była to niezapomniana lekcja historii, na której młodzież poznała przyczyny, przebieg oraz skutki zjawisk i procesów historycznych prowadzących do Holokaustu.
Pamięć o Zagładzie trwa i jest przestrogą dla kolejnych pokoleń. Ostrzega nas przed tym, do czego prowadzi totalitarna władza oparta na rasistowskiej pogardzie dla innych narodów.