ul. Zamojska 16,
22-500 Hrubieszów

Dzień Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. rocznicę niemieckiej Akcji Reinhardt

admin

„Nie masz już, nie masz w Polsce żydowskich miasteczek,

W Hrubieszowie, Karczewie, Brodach, Falenicy

Próżno byś szukał w oknach zapalonych świeczek

I śpiewu nasłuchiwał z drewnianej bóżnicy”, pisał w „Elegii żydowskich miasteczek” Antoni Słonimski.

Świat polskich miasteczek żydowskich zniknął na zawsze 80 lat temu, w wyniku zbrodniczej Akcji „Reinhardt” – niemieckiej operacji zagłady polskich Żydów. W ciągu 20 miesięcy Niemcy zamordowali ponad dwa miliony Żydów. 

28 listopada 2022 r. w Hrubieszowskim Domu Kultury, w związku z obchodzonymi na Lubelszczyźnie uroczystościami Upamiętnienia Ofiar Akcji „Reinhardt”, uczczono pamięć wymordowanej przez Niemców żydowskiej społeczności Hrubieszowa.

Uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielami wysłuchali wykładu „Historia Żydów Hrubieszowskich podczas akcji Reinhardt”, który wygłosiła Profesor Sabina Bober – kierownik Pracowni Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich KUL.

W spotkaniu uczestniczył również Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski oraz Burmistrz Miasta Hrubieszowa, Marta Majewska.

Była to niezapomniana lekcja historii, na której młodzież poznała przyczyny, przebieg oraz skutki zjawisk i procesów historycznych prowadzących do Holokaustu.

Pamięć o Zagładzie trwa i jest przestrogą dla kolejnych pokoleń. Ostrzega nas przed tym, do czego prowadzi totalitarna władza oparta na rasistowskiej pogardzie dla innych narodów.

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.