Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 23-25 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły czyli: klasy V b, VI a i IV c wraz z opiekunami: Anetą Franke, Anetą Derlak, Małgorzatą Hanc i Danielem Lipskim uczestniczyli w wycieczce szkolnej w Góry Świętokrzyskie. Na początek pojechaliśmy do Krzemionek Opatowskich, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki z trasą podziemną o długości 500 metrów. Było tam trochę zimno, ale wszyscy się cieszyli. Ogrzała nas wizyta w średniowiecznej osadzie. Później weszliśmy Drogą Królewską na Święty Krzyż i zwiedzaliśmy klasztor. Każdy z nas miał tam okazję pocałować relikwię z fragmentami krzyża, na którym umarł Pan Jezus. Następnie oglądaliśmy cudowne widoki z tarasu widokowego-Gołoborza.

Gorąca wspinaczka została schłodzona podczas zejścia z góry ciepłą, majową ulewą.

Drugiego dnia byliśmy w Geoparku w Kielcach. Oprócz wysłuchania opowieści przewodnika, zobaczyliśmy ciekawe eksponaty, obejrzeliśmy film 5D, braliśmy udział w warsztatach, na których każdy uczestnik wyjazdu otrzymał kawałka wapienia i wykonał z niego śliski, wzorzysty fragment płytki kamieniarskiej. Odwiedziliśmy też Rezerwat Geologiczny Kadzielnia, wspaniały amfiteatr w skale oraz Karczówkę (najwyższe wzniesienie Pasma Kadzielniańskiego). W Chęcinach, w Centrum Nauki Leonardo Da Vinci uczniowie eksperymentowali, odkrywali tajniki nauki oraz bawili się. Zamek w Chęcinach również dostarczył wielu atrakcji. Zwiedzaliśmy tam skarbiec, baszty, więzienie. Zobaczyliśmy pokaz średniowiecznych tańców, broni, niektórzy dali się uwięzić w dybach, odważniejsi w klatce dla więźniów.

Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Muzeum Wsi Kieleckiej-Tokarnia. Tam mogliśmy się przekonać, jak bardzo zmienił się świat. Inaczej mieszkali chłopi, szlachta. Gabinet lekarski, apteka, sklep, młyn, pojazdy dziś wyglądają zupełnie inaczej. Młyn, dwór szlachecki, powozownia, drewniany kościółek, rzeźby ludowych artystów, żywe zwierzęta ( kozy, konie, gęsi ) sprawiły, że każdy zauważył coś innego. Ostatnim punktem naszego wyjazdu była zabawa na pływalni w Starachowicach. Po obiedzie ruszyliśmy w drogę powrotną. Podczas przerwy dla naszego pana kierowcy mogliśmy jeszcze podziwiać Sandomierz, pobawić się na placu zabaw i zakupić ostatnie pamiątki.

W drodze powrotnej śpiewaliśmy, graliśmy w różne zabawy i nie wiadomo kiedy znaleźliśmy się w ramionach stęsknionych rodziców. Tą wycieczkę zapamiętamy na długo!

Natalia Osiniak-klasa Vb